052-2686084 052-2686084 English
• רותי אזוב RuthyEzov - סיפור אתר ועיר

דרום אפריקה- חוויה משפחתית

דרום אפריקה - רשמי מסע פרטי ומשפחתי - וטיפים חמים.
כמו שהבטחתי - הנה כמה מילים לסיכום טיול משפחתי מופלא בדרום אפריקה
-לנוסעים בנהיגה עצמית - יש לזכור שנוהגים בצד ימין, ואין רכבים אוטומטים להשכרה . הכל - הילוכים ידנים. אבל אחרי השעות הראשונות - מתרגלים. לכל אלה שלא מתאימה נהיגה עצמית שכזו - מומלץ להצטרף למבחר הטיולים המאורגנים הקיימים בשוק. הם טובים ומקיפים ובהחלט שווים.
הכבישים טובים מאד, ומשולטים באופן ברור. אפשר לנווט באמצעות מפות דרכים רגילות. ואפשר גם להזמין ג'י פי אס לפני היציאה מהארץ .
-חברת ג'י פי אס פור רנט - נמצאת ליד משרדי אויס בשדה התעופה. מומלץ להזמין מראש - והמכשיר ימתין לכם בשדה. בעלות של 25 שח ליום אפשר להיעזר בשירותיו המופלאים.
- המטבע המקומי - ראנד . כדאי להצטייד בכסף מקומי מזומן מראש - כיוון שבהרבה מקומות, חנויות, מסעדות, תחנות דלק - לא כל כך ששים לקבל כרטיסי אשראי .. לא מקבלים דולרים. ( ניתן לרכוש ראנדים בארץ בEXCHANGE השונים. )
-החוויה הדרום אפריקאית שלנו היתה מבוססת בעיקר על חוויות טבע, בעלי חיים פארקים - ומרקם אנושי. בזמן הקצר שעמד לרשותנו ( 12 יום) לא התעמקנו באירועי תרבות , מורשת ומוזיאונים - אם כי יש גם רבים כאלה ברחבי המדינה.
התחלנו את טיולינו בפורט אליזבת, ומשם, במשך שבעה ימים נסענו לאורך דרך הגנים, לחוף האוקיאנוס ההודי, עד שהגענו לקייפטאון. דרך פלטנברג ביי, שמורת ציצי קמה , נייזנה,
בדרך ליטפנו פילים בפארק פילים, ועברנו דרך אתר  של " קנופי " : שזהו טיול מדהים על גבי אומגות בפארק בציציקמה. משם עלינו לעיר אודסהורן - אזור מדברי , סוואנה חשופה ומרכז של גידול חוות יענים.
עשינו הכירות עמוקה עם הציפורים המצחיקות, הביצים העצומות שלהן והתיקים עם הבולקלעך .ומשם המשכנו להרמנוס -עירת חוף ציורית . שם צפינו בלוויתנים ודולפינים משחקים ועושים הופעות מחול למעננו בים. וטילנו גם בסביבות קייפטאון לכיף התקווה הטובה,שם עמדנו ונשמנו מצד אחד את אוויר האוקינוס ההודי החם, ומצד שני את גלי האוקינוס האטלנטי הקפואים. וכמובן נשמרנו מהבבונים המסתובבים חופשי ושודדים מכוניות חונות...
עברנו דרף סיימונס טאון - וצחקנו ושיחקנו עם פיגווינים על החול החם, ומשם להאוט ביי, שם הפלגנו בקרוז קצר לאי של מאות כלבי ים עליזים ומצחיקים .
ועוד המשכנו לארץ היין באזור סטלנבוש, עברנו על פני יקבים משובחים והשתכרנו מטעימות יין, וגם התעכבנו שעות ארוכות בחווה להצלת צ'יטות ( ספייר) , שם גם ליטפנו אותם והתמכרנו למגע.
עזבנו את חופי האוקיאנוס - ויצאנו בטיסה ישירה צפונה, לעיר קטנה בגבול הקרוגר פארק - נלספרויט. הקרוגר פארק מחולק לשמורות טבע פרטיות ואנחנו הגענו לשמורה - TORNYBUSH
שם בילינו את שיא הטיול, בלדוג' מקסים, הנקרא NKAYA הכולל ארבע בקתות בלבד ומנוהל על ידי זוג צעיר , אפריקנרים חביבים.. מנותקים מהעולם ( אין טלוויזיה) ומחוברים לטבע וליתושים - לקח אותנו בעל הבית, ברכב ארבע על ארבע, פתוח, כשעל הפגוש יושב הגשש אנדרי, לסיורי הרפתקאות בלב הסבך. וכמה מרגש ומסעיר היה לראות אמא נמרה על ארבעת גוריה, מתחמקים מאיתנו ברוך ובאלגנטיות, או לדהור בעקבות שאגת האריה עד לקצה השמורה, כדי לראות אותו פוסע לו מעדנות, מודד את תחומי ממלכתו , ושואג ומזהיר כל אריה מתחרה, שלא יעז להתקרב אפילו. כמה הוד והדר ועצמה יש לחיה הזו! וכמה מצחיק היה לפגוש בעדר פילים, מגושם ושובב, שברגע מסוים החלו לשחק כמונו, ב"ערימת ילדים"... אחד שוכב, אחר מתישב עליו, ובא שלישי ומתיישב גם הוא. ורק חדק אחד מבצבץ מלמטה, ורגל שמנה בועטת באחורי זה שמעליה.. אין, אין איך לתאר את החוויה שבמפגש עם הטבע במיטבו ובמלא הדרו, ואנחנו, כל כך קטנים לעומתו.
אז לאחר שפונקנו גם בארוחות משובחות על ידי בעלת הבית החיננית ( ובעזרת העוזרת  מקורזלת השיער טופסי שלה במטבח כמובן..) - המשכנו עוד יומיים לטייל מחוץ לשמורות, בחבל ארץ מפומלנגה, הזרוע אין ספור מפלי ענק מדהימים, פלאי טבע ממש. ומשם - הביתה . לג'ונגל הפרטי המקומי שלנו.
טיול בן 10 ימים הוא קצר מאד , ואילו אפשר היה להוסיף לתכנית עוד ארבעה ימים לפחות - היינו מסיפים גם את מפלי וויקטוריה, וקרוב לוודאי מתעכבים מעט יותר ביעדים עצמם. אבל גם כך- זה היה אמנם טיול טורבו - אבל מאד מרגש ומסעיר. חשוב לזכור שבחגי הנצרים - בקריסמס - זו תקופה של הכי שיא העונה, המחירים גבוהים בכל מקום יחסית לשאר השנה, וביום הקריסמס עצמו - הכל סגור. גם מסעדות. רק הטבע פתוח לפניכם! ( וטוב שכך!) מה שבטוח - חייבים להזמין מקומות מראש , במלונות , ואפילו במסעדות מבוקשות - לפחות חצי שנה מראש ואפילו מוקדם יותר.
המחייה והעלות לבזבוזים במקום - היא מאד זולה ביחס אלינו. אפשר לאכול במסעדות מצוינות - ולשלם מחירים מגוחכים. כך גם באתרי הכניסה וסיורים מקומיים.
יש להקפיד על משקל המטען בטיסות, גם בתיקי היד! בכל מקום שקלו ומדדו, וכאשר בתיק היד היה קילו אחד מעל המותר ( 8 קג) - נאלצנו להעביר מטען למזוודה. הרבה בלאגאן מיותר בשדה התעופה.
אמנם בכל מקום הזהירו אותנו מגנבים ושודדים ( להקפיד לא להסתובב לבד, לסגור חלונות באוטו וכדומה) - אבל בפועל - לא הרגשנו מאוימים כלל. האנשים מכל הצבעים היו לבבים, חביבים, ועזרו לנו בכל מקום בחיוך ובפץ לב.
לסיכום - היעד הוא נפלא, צבעוני, מרהיב ושונה, מאורגן להפליא לתייר, לא יקר ( חוץ מכרטיס הטיסה ), מאד מתאים למשפחות, וגם לזוגות שמחפשים הרפתקאה רומנטית, או למטיילים וותיקים שמחפשים עוד יעד חדש ומרגש, ולא קשה להליכה. ממליצה בחום! ( ובעיקר בעונה הלא חמה, היבשה, שזה דוקא ביולי אוגוסט).
 
שעון עולמי
מזג אויר
נתב"ג המראות/נחיתות
שדה"ת בעולם
זמני רכבות עולמיים